Storatherm Aqua Load AL 750/R_C
Storatherm Aqua Load AL 750/R_C
Číslo produktu: 7844600
3 224 €
(
93 992 €
Ceny vrátane DPH
)
Informácie o produkte
Storatherm Aqua Inox
Hot water storage tank for external domestic hot water heating in an upright version without internal heat exchanger.Storage tank of steel S235JR+AR, designed according to DIN EN 12897 and the Pressure Equipment Directive 2014/68/EU. Enamelling for hygienic perfect drinking water is performed according to DIN 4753 T3.DHW tank up to 500 litre insulated with non-removable highly efficient insulation system according to DIN 4102-1 material class B2; DHW tank > 500 to 1000 litre insulated with 100mm; DHW tank > 1000 litre with 120mm removable fleece insulation, according to DIN 4102-1 material class B2.Tanks up to 2000 litres are supplied ready-insulated. Tanks greater than 3000 litres are transported horizontally, without insulation. Insulation must be ordered separately.Tank available in energy efficiency class C.The heat losses are measured on an externally certified test bed.
Hot water storage tank for external domestic hot water heating in an upright version without internal heat exchanger.Storage tank of steel S235JR+AR, designed according to DIN EN 12897 and the Pressure Equipment Directive 2014/68/EU. Enamelling for hygienic perfect drinking water is performed according to DIN 4753 T3.DHW tank up to 500 litre insulated with non-removable highly efficient insulation system according to DIN 4102-1 material class B2; DHW tank > 500 to 1000 litre insulated with 100mm; DHW tank > 1000 litre with 120mm removable fleece insulation, according to DIN 4102-1 material class B2.Tanks up to 2000 litres are supplied ready-insulated. Tanks greater than 3000 litres are transported horizontally, without insulation. Insulation must be ordered separately.Tank available in energy efficiency class C.The heat losses are measured on an externally certified test bed.
In case of local collection, the stated price is an indicator and the dealer will confirm the order, including price and delivery time.
Technické údaje
| Brožúra o produkte: | https://xom-web.reflex.de/xom-rest/assets/d0813921-2a70-4a46-8549-925194b4bffb/content?locale=de |
|---|---|
| Farba: | white |
| Hmotnosť: | 214.00 kg |
| Hĺbka: | 950 mm |
| Max. povolený prevádzkový tlak: | 10 bar |
| Menovitý výkon: | 757 l |
| Návod: | https://xom-web.reflex.de/xom-rest/assets/b4008c82-ded1-4229-a4b9-fe0a6c7999f2/content?locale=de |
| Pevnosť izolácie: | 100 mm |
| Prevádzková teplota: | 95 °C |
| Prevádzkový tlak: | 10 bar |
| Priemer: | 950 mm |
| Pripojenie na rozvodnú sieť: | R 1 1/4" |
| Pripojenie prietoku vykurovacieho systému: | R 2" |
| Prípojka na pitnú vodu: | R 2" |
| Prípojka studenej/teplej vody: | R 2" |
| Rozmer v naklonenom stave cca: | 2122 mm |
| Straty pri udržiavaní tepla: | 123 W |
| Trieda energetickej účinnosti: | C |
| Typ: | AL 750/R_C |
| Typ izolácie: | foil jacket |
| Výška: | 2042 mm |
In case of local collection, the stated price is an indicator and the dealer will confirm the order, including price and delivery time.