Storatherm Aqua Heat Pump AH 750/1_C
Storatherm Aqua Heat Pump AH 750/1_C
Číslo produktu: 7845800
4 086 €
(
111 938 €
Ceny vrátane DPH
)
Informácie o produkte
Storatherm Aqua Heat Pump
Hot water tank for indirect domestic hot water heating especially for heat pump applications in an upright version with one or two internal heat exchangers.Storage tank of steel S235JR+AR, designed according to DIN EN 12897 and the Pressure Equipment Directive 2014/68/EU. Enamelling for hygienic perfect drinking water is performed according to DIN 4753 T3.DHW tank up to 500 litre insulated with non-removable highly efficient insulation system according to DIN 4102-1 material class B2; DHW tank > 500 to 1000 litre insulated with 100mm; DHW tank > 1000 litre with 120mm removable fleece insulation, according to DIN 4102-1 material class B2.Drinking water tank up to 500 litres available in energy efficiency classes B and C. DHW tank > 500 litres only available in energy efficiency class C.The heat losses are measured on an externally certified test bed.
Hot water tank for indirect domestic hot water heating especially for heat pump applications in an upright version with one or two internal heat exchangers.Storage tank of steel S235JR+AR, designed according to DIN EN 12897 and the Pressure Equipment Directive 2014/68/EU. Enamelling for hygienic perfect drinking water is performed according to DIN 4753 T3.DHW tank up to 500 litre insulated with non-removable highly efficient insulation system according to DIN 4102-1 material class B2; DHW tank > 500 to 1000 litre insulated with 100mm; DHW tank > 1000 litre with 120mm removable fleece insulation, according to DIN 4102-1 material class B2.Drinking water tank up to 500 litres available in energy efficiency classes B and C. DHW tank > 500 litres only available in energy efficiency class C.The heat losses are measured on an externally certified test bed.
In case of local collection, the stated price is an indicator and the dealer will confirm the order, including price and delivery time.
Technické údaje
| Brožúra o produkte: | https://xom-web.reflex.de/xom-rest/assets/d0813921-2a70-4a46-8549-925194b4bffb/content?locale=de |
|---|---|
| Farba: | white |
| Heating surface top: | 7.06 m² |
| Hmotnosť: | 263.00 kg |
| Hĺbka: | 950 mm |
| Klasický koeficient NL: | 40 |
| Max. povolený prevádzkový tlak: | 10 bar |
| Menovitý výkon: | 694 l |
| Návod: | https://xom-web.reflex.de/xom-rest/assets/8dff396c-be2d-496b-a986-307288b586f6/content?locale=de |
| Pevnosť izolácie: | 105 mm |
| Plocha(-y) na ohrev pripojenia: | R 1 1/4" |
| Prevádzková teplota: | 95 °C |
| Prevádzkový tlak: | 10 bar |
| Priemer: | 960 mm |
| Pripojenie na rozvodnú sieť: | R 3/4" |
| Prípojka na pitnú vodu: | R 1 1/4" |
| Prípojka studenej/teplej vody: | R 1 1/4" |
| Prítok/spätný tok: | R 1 1/4" |
| Rozmer v naklonenom stave cca: | 2119 mm |
| Straty pri udržiavaní tepla: | 141 W |
| Trieda energetickej účinnosti: | C |
| Trvalá prevádzková teplota výmenníka tepla: | 110 °C |
| Typ: | AH 750/1_C |
| Typ izolácie: | foil jacket |
| Vlnitá rúrka s certifikovaným obsahom: | 49 l |
| Výmenník tepla s trvalým prevádzkovým tlakom: | 10 bar |
| Výška: | 2052 mm |
In case of local collection, the stated price is an indicator and the dealer will confirm the order, including price and delivery time.