Storatherm Aqua AF 1000/1_C
Storatherm Aqua AF 1000/1_C
Číslo produktu: 7848100
4 162 €
(
122 452 €
Ceny vrátane DPH
)
Informácie o produkte
Storatherm Aqua
Hot water tank for indirect domestic hot water heating in an upright version with an internal heat exchanger.Storage tank of steel S235JR+AR, designed according to DIN EN 12897 and the Pressure Equipment Directive 2014/68/EU. Enamelling for hygienic perfect drinking water is performed according to DIN 4753 T3.DHW tank up to 500 litre insulated with non-removable highly efficient insulation system according to DIN 4102-1 material class B2; DHW tank > 500 to 1000 litre insulated with 100mm; DHW tank > 1000 litre with 120mm removable fleece insulation, according to DIN 4102-1 material class B2. Tanks up to 2000 litres are supplied ready-insulated. Tanks greater than 3000 litres are transported horizontally, without insulation. Insulation must be ordered separately.Drinking water tank up to 500 litres available in energy efficiency classes A, B and C. DHW tank > 500 litres only available in energy efficiency class C.The heat losses are measured on an externally certified test bed.
Hot water tank for indirect domestic hot water heating in an upright version with an internal heat exchanger.Storage tank of steel S235JR+AR, designed according to DIN EN 12897 and the Pressure Equipment Directive 2014/68/EU. Enamelling for hygienic perfect drinking water is performed according to DIN 4753 T3.DHW tank up to 500 litre insulated with non-removable highly efficient insulation system according to DIN 4102-1 material class B2; DHW tank > 500 to 1000 litre insulated with 100mm; DHW tank > 1000 litre with 120mm removable fleece insulation, according to DIN 4102-1 material class B2. Tanks up to 2000 litres are supplied ready-insulated. Tanks greater than 3000 litres are transported horizontally, without insulation. Insulation must be ordered separately.Drinking water tank up to 500 litres available in energy efficiency classes A, B and C. DHW tank > 500 litres only available in energy efficiency class C.The heat losses are measured on an externally certified test bed.
In case of local collection, the stated price is an indicator and the dealer will confirm the order, including price and delivery time.
Technické údaje
| Brožúra o produkte: | https://xom-web.reflex.de/xom-rest/assets/d0813921-2a70-4a46-8549-925194b4bffb/content?locale=de |
|---|---|
| Farba: | white |
| Heating surface top: | 4.48 m² |
| Hmotnosť: | 288.10 kg |
| Klasický koeficient NL: | 38.8 |
| Max. povolený prevádzkový tlak: | 10 bar |
| Menovitý výkon: | 932 l |
| Návod: | https://xom-web.reflex.de/xom-rest/assets/8dff396c-be2d-496b-a986-307288b586f6/content?locale=de |
| Pevnosť izolácie: | 107.5 mm |
| Plocha(-y) na ohrev pripojenia: | R 1 1/4" |
| Počet rukávov: | 0 St. |
| Prevádzková teplota: | 95 °C |
| Prevádzkový tlak: | 10 bar |
| Priemer: | 1065 mm |
| Pripojenie na rozvodnú sieť: | R 3/4" |
| Prípojka na pitnú vodu: | R 1 1/4" |
| Prípojka studenej/teplej vody: | R 1 1/4" |
| Prítok/spätný tok: | R 1 1/4" |
| Rozmer v naklonenom stave cca: | 2173 mm |
| Straty pri udržiavaní tepla: | 142 W |
| Trieda energetickej účinnosti: | C |
| Trvalá prevádzková teplota výmenníka tepla: | 110 °C |
| Typ: | AF 1000/1_C |
| Typ izolácie: | foil jacket |
| Vlnitá rúrka s certifikovaným obsahom: | 41 l |
| Výmenník tepla s trvalým prevádzkovým tlakom: | 16 bar |
| Výška: | 2058 mm |
In case of local collection, the stated price is an indicator and the dealer will confirm the order, including price and delivery time.